Sayfalar

18 Mart 2014 Salı

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ

Dün gece eşimle oturduk çocuk uyuduktan sonra. Kahvelerimizi içtik gündemden konuştu vs. Saat iyice ilerledi.O gidip yattı , bende bir kalıp çıkarıp yatacaktım güya. Tv de ÇANAKKALE ÇOCUKLARI filmi başladı. Filmi daha önce duymuştum ama izlememiştim.Zaten neden bilmem hem gişede hemde sosyal medyada umduğunu bulamamış bir yapıt. Sanırım bol aksiyon sahnesi arayan seyirciler beğenmediler.
Fakat ben beğendim. Özellikle ülkemizin bu malum gündeminde. Gencecik fidanlar ortada savaş bile olmadan toprağa giriyorlar. Neyin öfkesi neyin olmayan savaşı neyin kavgası anlayamıyorum. Hiç bir acı evlat acısı gibi değildir. Bunu ancak tahmin edebiliyorum.Yaşamayan bilmez . Ve dünyadaki hiç bir şey bir ananın gözünde evladından daha değerli olamaz .
İşte film İngiliz bir annenin gözünden Çanakkaleyi anlatıyor.

Film Hakkında :
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Avustralya asıllı İngiliz vatandaşı olan Kathrine 1. Dünya Savaşı'nın alevlendiği yıllarda İttihat ve Terakki örgütünün öne çıkan adamlarından olan Kasım Bey ile evlidir. Bu evlilikten de Osman ve James isimli iki erkek çocuk dünyaya getirmiştir. Babaları Kasım Bey, Osman’ı madenleri tanımaya, James’i ise eğitim için İngiltere’ye yollamıştır. Fakat Kathrine çocuklarından ayrıldıktan sonra rahat uyku uyuyamaz ve karabasanlar görmeye başlar. Özellikle iki kardeşin karşılıklı savaştığını ve birbirini öldürdüğünü görür her seferinde. Kasım içinse vatan ve millet sevgisi her şeyin üstündedir. Kathrine, kocasının karşı çıkışlarına rağmen Çanakkale'de savaşın devam ettiği cephenin yolunu tutar... 
Çanakkale Savaşı'nda yaşanan trajediye yeni bir açıdan bakan Sinan Çetin bu filmde karşılıklı iki tarafın bakış açısını gözler önüne seriyor. Sinan Çetin imzalı yapımda Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Wilma Elles, Cemo Çetin, Yavuz Bingöl gibi tanınmış isimler rol alıyor. 
İki farklı cephede savaşan iki askerin ve bir annenin zamana karşı verdiği bu ölüm kalım savaşını, bu savaşın en karanlık anlarında duygusal ve yürek sızlatan bir öykülerini perdeye aktarmış film.
www.beyazperde.com sitesinden alıntıdır
Tv bu filmi niye gece yarısı verdi onu da anlamadım , öncesinde reklamını falanda görmedim.Sanki özellikle izlenmesin diye uğraşılmış .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ne mutlu bana ki Çanakkaleye gitme şansım oldu. Oraları gördüm. Savaş yapılan hendeklere girdim. Kayaların üzerindeki hala silinmemiş kan izlerini gördüm.Geliboluya gittim . Anzakların mezarına gittim. Anıtları gördüm. Gerçi gittiğimde henüz küçüktüm. Allah nasip ederse tekrar gitmek istiyorum . Ama o kadar etkilendim ki balık hafızalı olmama rağmen o 2 günü saniye saniye hatırlıyorum.

Daha fazla uzatmak istemiyorum . 
Bugün 18 MART . 
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ saygıyla rahmetle anıyorum. Allah onlardan razı olsun. 
Mehmet Akif ERSOY un dediği gibi : 
ALLAH BİR MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN 
Umarım dünyada bir daha savaş olmaz. Devam eden savaşları da tez zamanda bitir Rabbim. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder