Sayfalar

31 Temmuz 2012 Salı

Meşgul Anne Bunu Okudu 2 : Annemi Bir Kez Daha Görsem ( Zana Muhsen)

Bu kitabı ilk okumam değil. Senede bir defa okuyorum sanırım. Ve her defasında öfkeyle 1 gün içinde bitiriyorum. İlk okuğumda çocuk sahibi değildim daha çok üzülüyordum. Ama şimdi bildiğiniz öfkeleniyorum. 2 genç kıza yapılanlaramı yoksa bunların gerçek olmasına mı daha çok öfkeleniyorum bilemiyorum. Kitabı yakın bir arkadaşıma ödünç verdim ama vermeden önce şöyle bir göz atayım dedim. Çeyreği bitmiş bile. O gün arkadaşım kitabı almayıda unutunca hoop pazar günü biitiriverdim. Pazartesi teslim ettim kendisine :)
Kitap anneleri ingiliz babaları yemenli 2 genç kızın başına gelen satılma hikayesi :(
Dili çok yalın sürükleyici. Her şeyden önce gerçek bir hikaye. Okumanızı tavsiye ederim. Bir solukta bitireceksiniz emin olun :(


Açıklaması : ANNEMİ BİR KEZ DAHA GÖRSEM

Yazarı: ZANA MUHSEN
Çeviren: SUZAN CENANİ ALİOĞLU
Hazırlayan:

Yayınevi: REAL
Yayın Yeri: İSTANBUL
ISBN NO:
Yayın Yılı: 1992

Kız kardeşi ile köle gibi satılan bir kızın dehşet verici yürek paralayıcı öyküsü.On beş yaşındaki Zana babasının Yemen'deki akrabalarıyla tanışmak için ilk kez vatanı İngiltere'den ayrılırken,akrabalarının yanında geçireceği tatilin svinci ve coşkusuyla doluydu.Ne var ki altı hafta sürmesi tasarlanan tatil,sekiz yıllık bir kabusa dönüştü.Zana ile Nadia Yemen'e vardıktan kısa bir süre sonra korkunç gerçeklerle yüz yüze geldiler:babaları yolculuktan önce onları para karşılığında evlendirmişti.Kızlar suyu ve elektriği olmayan duvarları tezekle kaplı,ilkel taş evlerde,kendileri için yabancı bir yaşama uyum sağlamak zorunda bırakıldılar.Tecavüzler,dayaklar bitmek tükenmek bilmeyen ağır işler ve çıplak zemin üzerinde,yalnızca yaşlı köylü kadınların gözetiminde doğum yaparken yaşadıkları dehşet verici anlar yaşamlarını tam bir cehenneme çevirdi...

Başlama Tarihim : 29.07.2012
Bitirme   Tarihim : 30.07.2012


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ekleme : Bu yazarın serüvenlerinin devamını anlattığı bir kitabı daha var. "NADIA 'YA SÖZÜM VAR " Bu ikinci kitabı okumayı çok istemekle beraber henüz bulablmiş değilim. Bulan okuyan bilen elinde olan varsa bi ses versin lütfen :))
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 Temmuz 2012 Cuma

Mesgul Anne Bunu Okudu 1 - Yıldızlı Ve Yağmurlu Geceler (MAEVE BINCHY )

Bundan sonra okudğum kitapları da burada paylaşmaya karar verdim. Nede olsa burası benim hobi blogum değilmi ? Eh kitap okumakta benim dikişten bile önce gelen hobim olduğuna göre en baş sırayı hakediyor bence. Kitap yorumlamaktan pek anlamam bu yüzden sadece isimlerini ve tavsiye edip etmediğimden bahsedeceğim.Şu andan itibaren yeni okuduğum kitapları paylaşmayı düşünüyorum.Eskileride ancak tekrar okursam burada bahsedeceğim. Artık oğlumda  Eylül ayında kreşe başlayacağı için daha bol vaktim olacağını düşünüyorum kitap okuyabilmek için. Umarım yanılmam :)


İlk Kitap : Maeve Binchy den : Yıldızlı Ve Yağmurlu Geceler. Yazarın daha önce İtalyanca Aşk Başkadır romanını da okudum ve her ikisini de çok beğendim. Akıcı bir üsluba sahip kitap.Sizi alıp götürüyor.Sanki sizde romanın kahramanlarıyla aynı adada yaşıyorsunuzda onların bir ağacın arkasından seyrediyorsunuz hissi veriyor.

1- MAEVE BINCHY = Yıldızlı Ve Yağmurlu Geceler Açıklaması : Maeve Binchy
DOĞAN KİTAP

Maeve Binchy asla hayal kırıklığına uğratmaz. Yıldızlı ve Yağmurlu Geceler de tıpkı kendine mekan seçtiği Yunan adaları gibi sıcak ve sevgi dolu. Günümüzde herkesi ilgilendiren, herkesi etkisi altında bırakan romanlar yazmayı ondan iyi bilen yok zaten...
Midwest Book Review

Bu romanda silahlı çatışma yok, birbirini kovalayan otomobiller yok, cinayet yok...Ama her sayfası okuyucuyu bir gerilim romanından daha çok kendine bağlıyor. Çünkü Maeve Binchy gerçek sorunları olan gerçek insanlar hakkında yazıyor. Karakterlerinin yüreğine bakmayı ve oradakileri yazıya aktarmayı çok iyi biliyor.
İrish Times

Başlama Tarihim : 20.07.2012 (bu tarih kesin değil.yazmak aklımda olmadığı için tarihe dikkat etmedim)
Bitirme Tarihim :   27.07.2012