Sayfalar

23 Haziran 2014 Pazartesi

İlk ellbisem

Creazon dergisinin ilk sayısındaki bir elbiseyi dikmeye çalıştığımı söylemiştim :) O elbiseyi zor da olsa bitirdim ve giydim :) Niye zor oldu. Dergiye göre ben 42 bedenim. Ama gözüme büyük geldi. 40 beden kalıbını çıkardım. Kestim kumaşı teğelledim bi giydim .Aman allahım evlerden ırak kendimden korktum. O kadar büyük o kadar çirkindi :D Sonra aynı kalıbın üzerine 36 beden çıkardım. Cık o da olmadı. Dergi karar veremedi benim kaç beden olduğuma :) 36 bile bol geldi. Bu dikim aşamasına gelmeden önce mağazalarda bi kaç elbise arayışım olmadı değil. Kimi kısa geldi , kimi bol ,saçma sapan kıyafetler saçma sapan fiyatlar. Bir şifon gömlek aldım sadece. En kötü ihtimalle kurtarıcı bir siyah pantolonla giyerim dedim . Elbise olmazsa hani :)
Ama her türlü malzeme elimde varken denememekte olmazdı. Öyle veya böyle diktim elbiseyi giydim ama nasılsa kumaş siyah diye dikim aşamasını fotoğraflamadım. Çünkü siyahı ne yapsam ne etsem de güzel fotoğraflayamıyorum. Akabinde tabi elbiseyi giydiğim gün fotoğraf çekmeyi de unuttum. Bloga yazıcam ya gece yarısı eve döndükten sonra eşime psikolojik baskı uyguladım illa çekiceksin , ben bloga koyucam diye . Ama koca kişisi gönülsüz ben yorgun ayaklarım 10 küsur yıldan sonra topuklu giydiği için şiş , dudağımda uçuğum olunca hiç güzel çıkmamış fotoğraflar. Zaten cep telefonuyla çekiyorum :) Fotoğraf makinama yeni kablo aldım ama orjinal olmadığı için düzgün şarj etmiyo vs :)
Amma uzattım hee. Ama derdim durumun vehametini anlatıp hiç gülmemiş hıh şuna bak yorumlarından kaçmak :D Normalde çok gülümserim gülmeyi severim ama fotoğraf çekilirken kalıyorum tavşan gibi :)
Elde kalan tek foto ile postumu bitireyim ben iyisi :) En azından boydan elbise görünüyor :) Ama bu fotoğraf işine kesin çalışmamız lazım bizim :)m


20 Haziran 2014 Cuma

Dikiş Etkinliği Kumaşım ve Diğer Dikilenler


Selam blog arkadaşlarım :) Aslında boş durmasam da buraya yazmayınca sanki bişey yapmamamışım gibi geliyor bana. Öyle alışmışım yazmaya :) Çok uzun anlatacak şeylerim yok bugün , çok şükür sağlık sıhhat yerinde .O zaman ben fotoğraflara geçeyim zaman kaybetmeden :))Bu kumaş sevgili Ferhanın (amatörterzilerkulubü) düzenlediği etkinlik için dikmeyi düşündüğüm eteğin kumaşı. Dizde ,beli büzgülü yazlık bir etek olucak.Aslında tişört dikmek için aldım ama bir anda acaba etek de olurmu dedim :) İnstagramdaki arkadaşlarda sağolsunlar çoğunluk etek deyince etek dikmeye karar verdim :) Kumaşım ince penye. içine astar ile dikmeyi düşünüyorum .Bakalım ortaya ne çıkacak .


Bu da benim ömrümden 5 gece çalan , creazon dergisi. Derginin ilk sayısı .Bu modeli dikiyorum ama kalıp çok sorunlu. Ölçüleri göre ben 42 yim. 40 çıkardım olmadı. 36 kestim o bile bol geldi. Biraz yanlardan alıp kendim tamir ettim derken ortaya bir elbise çıktı ama o başka posta artık :)


Daha önce almış olduğum penye kumaştan oğluma bi pijama takım diktim. Pek sevdi .


Çok sevdiğim bir arkadaşımın annesine bir çanta sözüm vardı.Onu diktim kendisine hediye olarak. O da pek beğendi bende :)


Sorunlu elbisemin kalıbı , Geçen gün bir minik kuzuya elbise dikmiştim. Ondan artan kumaşla oğlumun sınıf arkadaşına doğum günü hediyesi olarak diktim. Yanında 2 kitap :) Hediye işi tamamdır. Sevmiyorum.son dakika da en yakın marketten / oyuncakçıdan alınan ucuz plastik hediyeleri. O yüzden hangi çocuğa hediye alırsam alayım plastik almamaya yanına bi kitap eklemeye gayret ediyorum imkanlarım ölçüsünde. Etek azcık uzun olmuş ama , eğer istersen kısaltayım dedim arkadaşıma. Ama kuzu bu haliyle bile çok sevdi.(elbise-etek-ayakkabı delisi bu yaşta :D ) 


Aslında bu postu yazmaya başlayalı 3 gün oldu :) Oturuyorum tam başına bişey çıkıyor kaydetip çıkıyorum. Yayınlayana kadar kendime bir tişört oğluma bir pijama takım daha diktim bile ama artık onlarında fotoğrafını  çekmeyi beklemiyim :)) 


11 Haziran 2014 Çarşamba

Etek Dikelim Etkinliği (Amatör Terziler Klubü )

Amatör Terziler Klubü blogunun sahibesi sevgili Ferhan etek dikelim etkinliği başlattı. Aslında uzun süre düşündüm katılsam mı katılmasam mı diye. Hem çok yarım işim var hem çalışıyorum hem çocuk derken ya yetiştiremezsem dedim. Birde etek giymeyi sevmiyorum.En son ne zaman giydim diye düşündüm bulamadım.Gerçi bundan istediğim tarzda etek bulamamamın da payı yok değil :)) Belki kendim istediğim eteği dikersem giyerim :) Hem amannn yetişemesem nolacak ki ucunda ölüm yok ya dedim.Son anda katılmaya karar verdim :)
Blogda duyurdum duyanlar duymayanlara duyursun diye. Şİmdi mesela kendi tarzıma uygun spor kargo cepli kot kumaşa uygun bir etek kalıbı bulabilmekte :)) Umarım bulurum :)
Hepimize kolay gelsin :) Etkinliğin Linki BURADA 9 Haziran 2014 Pazartesi

Erkek Giyim Kalıbı Arıyorum

Arkadaşlar hepimiz dikişseverler olarak kendimize bir sürü güzel ciciler dikiyoruz. (öhö öhö -henüz 2 parça dikebildin havalara bak ) Bir çoğumuz kuzularımıza da dikiyoruz. Ama bazılarımız varki eşlerini bile giydiriyor. Aha işte ben onlardan olmak istiyorum :) Hele dur bu ne acele demeyin valla. Yıllardır eşim başımın etini yiyor. Birde şu yeni makinayı aldık ya sorup duruyor sürekli.Güzel bir eşofman diktim ama arka cebinin yerini beğenmedi kendileri. Şimdi yeni bir eşofman daha diktim ama ağ kısmında sorun oluştu. Kasıyor.Oysa çok güzel gidiyordu. Yan cepleri şeritleri falan çok güzel olmuştu .o da olmadı (ziyan etmek yok .Kendime yapacağım onu az küçültüp) En kısa zamanda (bu gece diye sözverdim ) Yeni eşofman kesip dikeceğim . Umarım bu defa olur. Aslında benim kabahatim yok . Adamın işi rast gitmiyo napayım :) Onun eşofmanı daha bitmeden bi gece kendime tişört diktim. Cumartesi gecesi oğluma pijama kestim. Üstelik provasız. Sabah ta diktim giydirdim. Cuk diye oldu. Benim tişörtte öyle.Akabinde kendime bi tişört daha kestim . Ama onu eşim görmeden dikmeyelim .Zira arıza çıkarıyor: : ))
Ben ne diycektim nereye geldim. Heh erkek giyim kalıbı arıyorum arkadaşlar. Bilen gören duyan .Nerden nasıl edinirim. Burda dergisinin erkekler için kalıpları yok değilmi ?
Pratikten bişeyler dikmeye çalışıyorum ama daha iyi bişey dikebilmek istiyorum. Talep olunca arz kendiliğinden geliyor :))
Nette baktığımda sadece megep'in dökümanlarına ulaştım . Zaman buldukça onları da okuyarak kendim kalıp çıkarmayı öğrenmek istiyorum ama onun daha vakti var. Şimdi hazır kalıplarla çalışmak zorundayım.
Rahmetli babacımın kıymetini bilemediğim tek konu bu aslında. Benim babam erkek terzisiydi. Ben çocukken barbi bebeklerime şahane kıyafetler dikerdim.Sonraları neden bilmem hiç hevesim olmadı. Hazır giyim revaçtayken hep hazır giyinmek isterdim . Ne zaman 30 yaşıma geldim. İçimde söndüğünü sandığım dikiş sevdam yeniden alevlendi :D  Şimdi diyorum keşke zamanında nasıl yaptığını nasıl diktiğini öğrenseydim :) Gerçi babam kalıp kullanmazdı .Ölçü alırdı onları da neye ait olduğunu bile yazmazdı.Müşterinin ismi yanında 6-7 tane numara var sadece  . ordan direk kumaşa çizer keserdi. Nur içinde yatsın babacım :(

Şimdiki aklım olsaydı dediğim nadir konulardan dikiş dikmeyi öğrenmemek. Neyse geç olsun da güç olmasın dimi. Amma uzun yazmışım. Bugün biraz neşesizim sanırım o yüzden yazdıkça yazasım geldi. Buraya kadar okuyup vakit ayırdınız . Hakkınızı helal edin arkadaşlar. Bi de şu gariban arkadaşınıza kalıp konusunda bi yardım ediverin hayrınıza :)

Benim edindiğim kaynakların linkleri de burada :

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/giyim/moduller/erkek_sweat_shirt_kalibi.pdf  erkek sweat-shirt kalıbı nasıl çıkarılır anlatıyor

https://docs.google.com/file/d/0By5rthVBSCJIUmt4OWNHTDlYRFE/edit bu erkek gömleği kalıbı çıkarmayı anlatıyor.

http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-sanatlari-kurslari/webedition/file/2013_hbo_program_modulleri/tisort_kalibi.pdf  erkek tişört kalıbı nasıl çıkarılır


3 Haziran 2014 Salı

Diktim Giydim :)

Bu parça kendime diktiğim 2. parça. Aynı zamanda giyilebilen ilk üst parça . bundan önce de kendime etkinlik bahanesiyle bir pantolon diktim. Burada . Artık diktiklerimi giyebilir hale geldim. Sanırım bundan sonra daha hızlı yol alırım :) Ayrıca 2 gecedir de eşime yeni bir eşofman dikmekle meşgulum.Güzel olacağa benziyor ama bir kaç küçük sorun var. Onlarıda halledebilirim umarım.
Gelelim postumuzun konusu tişörtümüze :)
Dün gece eşimin eşofmanından sıkılınca bıraktım. Bana kumaşların arasından göz kırpan çizgili penye kumaşı çıkardım. Nasılda dik beni diye bakıyor :) Severek giydiğim uzun bir tişörtümden kalıp çıkardım.
(burada bir püf noktası : benim bulunduğum yerde parşömen /kalıp kağıdı vs satan yok, ama ben ne yapıyorum.Marketten aldığım yağlı kağıtlara kalıp çıkarıyorum.Dayanıklılık aynı,sadece eni dar .Eh şimdilik kloş etek falan dikmediğim için yeterli. O zamanda en kötü birbirine eklerim. Aynı zamanda masa küçük olunca üzerinde çalışması kolay oluyor. Merkeze gittiğimde parşömen aldım ama kullanmadım henüz.Büyük parça çıkarırsam artık kullanırım. )
Heh nerde kaldık , kalıbımı çıkardım . Kestim biçtim teğelledim. Teğellemek zor olucak baktım iğneleyip geçiverdim.Akşam bir kısmını diktim.Kalanı sabah tamamladım .Ta daa .İşe gelirken giydim :)) İyi ki kumaşlarımın hepsini alır almaz yıkayıp kaldırmışım. Böylece diker dikmez giyebilirim :)


Eteğine kendi kumaşından bant geçtim  


Uzaktan görüntüsü.Çizgili olduğu için anlaşılmıyor pek ama :)

Eteğin bantı. 


Kollarına da yine kendi kumaşından bant geçtim .
Aslında bantları dikine geçmeyi düşündüm ama kumaşım yetmedi. Eminim öyle daha güzel olurdu :)


Yakasına da bant geçtim ama ince olmuş.Üzerimde kötü durmadı ama . Açıkcası esnek penye dikişi ile diktiğim için sökmeme de imkan yok :)) 


Bu yakaların iç kısmına temiz görünmesi için ne yapmalı acaba . Tişörtlere dikilen pamuklu şeritten var bende ama onu dikecek kadar usta değilim. Penye olduğu için sülfile dikişi yapmaya gerek duymadım. Dışarıdan görünmüyor nasılsa deyip öyle bıraktım ama pratik bir çözüm olursa denemek isterim. 
Şimdi bir kaç tane daha böyle yumuşacık penyem var. Ancak birer tişört dikecek kadar. Yavaş yavaş onları da dikerim artık. Ama önce eşimin eşfomanını bitirip oğluma bir kaç yazlık şort dikmem lazım .
Sağlıcakla kalın ,bol dikişli günler :))